Βραβευθέντες 4ου Διεθνούς Τουρνουά "Βαρδάρης 2018"

Α' Γκρουπ

Γενική κατάταξη

1ος Dardha Daniel
2ος Petrov Martin
3ος Dardha Arben
4ος Μαρκίδης Κων/νος
5ος Stanojoski Zvonko
6ος Τριμίτζιος Πέτρος

Γυναίκες
1η Αβραμίδου Αναστασία
2η Arsovic Jelena
3η Yordanova Svetla

Βετεράνων S50
1ος Bogdanovski Vlatko

U2200
1ος Παπασημακόπουλος Αλέξανδρος

 

Β΄ Γκρουπ

Γενική κατάταξη

1ος Τσότρας Ιωάννης
2ος Παπαδόπουλος Ζήσης
3ος Μυξάκης Ευάγγελος
4ος Alimpic Aleksa
5ος Θεοχαρίδης Γεώργιος
6ος Μαγκαλάκης Στέφανος

Γυναίκες
1η Γαλάνη Δήμητρα
2η Χατζιάρα Δήμητρα
3η Μπατσή Λήδα

Ειδικές κατηγορίες

Βετεράνων S50
1ος Αθανασιάδης Βασίλειος
2ος Γκουντιντάς Χαράλαμπος
3ος Stroup James Howard

Αγόρια κάτω των 16
1ος Καραμίχος Μιχάλης
2ος Guri Adrian
3ος Dumitresku Daniel

Κορίτσια κάτω των 16
1η Shugja Klean
2η Πατρίκη Αλεξάνδρα
3η Δερέκα Κωνσταντίνα

Αγόρια κάτω των 14
1ος Κόκκαλης Γρηγόρης
2ος Γκαρίπης Μάριος Ηλίας
3ος Μακρίδης Δημήτριος

Κορίτσια κάτω των 14
1η Fileru Maria
2η Νικολάκη Δημήτρια
3η Μπλίτσα Άρτεμις

 

Γ΄ Γκρουπ

Γενική κατάταξη

1ος Σιούλας Στυλιανός
2ος Σκόδρας Κωνσταντίνος
3ος Γκόγκολας Γεώργιος
4ος Παφύλης Κων/νος
5ος Τζόντας Κωνσταντίνος
6ος Σαμψώνογλου Δημήτριος

Κορίτσια
1η Σιώπη Αναστασία
2η Ζάγκα Κωνσταντίνα
3η Γιακουστίδου Ευγενία

Αγόρια κάτω των 10
1ος Chamurkov Veselin
2ος Βασιλείου Λέανδρος
3ος Στοϊμενίδης Μάρκος

Κορίτσια κάτω των 10
1η Βαρδάκα Σοφία
2η Βαρδάκα Στυλιανή
3η Τσιάμη Δέσποινα

 

Δ΄ Γκρουπ

Γενική Κατάταξη

1ος Sava Robert-Gabriel
2ος Παπαδόπουλος Μάρκος
3ος Ράπτης Σωκράτης
4ος Κιουρτσίδης Αναστάσιος
5ος Paraschiv Andrei
6ος Καρακίτσιος Αντώνιος

Κορίτσια
1η Οικονόμου Θωμαή
2η Τόντα Στιβακτάκη Αικατερίνη
3η Τζήκα Βαλεντίνη

 

Δελτίο τύπου "Βαρδάρη 2018"

Με νικητή το 13χρονο Βέλγο,  Daniel Dardha ολοκληρώθηκε το 4ο Διεθνές Σκακιστικό Τουρνουά «Βαρδάρης». Αξιοσημείωτο, εκτός της νεαρής ηλικίας του σκακιστή, είναι ότι στον τελευταίο γύρο, αντιμετώπισε και νίκησε τον πατέρα και προπονητή του, Arben Dardha!

Ο «Βαρδάρης» φέτος διεξήχθη για πρώτη φορά σε 4 διαφορετικά γκρουπ δυναμικότητας.

Στα υπόλοιπα γκρουπ είχαμε την επικράτηση του Γιάννη Τσότρα της Ευβοϊκής Ένωσης Σκακιστών στο Β’ Γκρουπ, στο Γ’ Γκρουπ νικητής ήταν ο Στέλιος Σιούλας του Σκακιστικού Συλλόγου Ευόσμου-Κορδελιού, ενώ στο Δ’ Γκρουπ νικητής ήταν ο Ρουμάνος Robert-Gabriel Sava.

Αγωνίστηκαν συνολικά 254 σκακιστές από 12 χώρες.

Ο Σκακιστικός Όμιλος ΣΑΧ Θεσσαλονίκης και η Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση «Αλλοστρόπος» θα ήθελαν να ευχαριστήσουν όλους όσους βοήθησαν να διεξαχθεί ένα υπέροχο τουρνουά με τους καλύτερους όρους και ιδιαίτερα τους Χορηγούς επικοινωνίας, τον τηλεοπτικό σταθμό της ΕΡΤ3, καθώς και τους ραδιοφωνικούς σταθμούς 95,8 και 102 fm, την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Θεσσαλονίκης - Χαλκιδικής, καθώς και τα Εκπαιδευτήρια «Βασιλειάδη» για το υλικό που μας προσέφεραν.

Επίσης, τους Νίκο Ντίρλη και Ηλία Κατσίκαρο για το live και το web TV, το Ξενοδοχείο Holiday Inn που μας στήριξε και μας προσέφερε κάθε δυνατή βοήθεια και φυσικά όλους τους διαιτητές που έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους ώστε να πετύχει ο Βαρδάρης.

Ειδικά, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους ηθοποιούς Στέφανο Ληναίο και Έλλη Φωτίου που μας τίμησαν με την παρουσία τους, το περιοδικό New In Chess και το διευθυντή πωλήσεων, Remmelt Otten, για τη γενναιόδωρη προσφορά τους, καθώς και την επίτιμη προσκεκλημένη ομάδα της Ρουμανίας,  Central Chess Club του Βουκουρεστίου.

Ραντεβού του χρόνου!

TOP